Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2023

20230427
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata

Data: 27.04.2023 - 04.10.2023
Czas rozpoczęcia: Cellaria Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Muzeum UJ Collegium Maius
Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata

W związku z rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w najbliższych miesiącach zobaczyć będzie można wystawę autorstwa prof. Aleksandra Skotnickiego poświęconą słynnemu astronomowi.

Zaprezentowana została na niej część kolekcji, w której skład wchodzą m.in. ponad stuletnie pocztówki wydawane przez krakowski Salon Malarzy Polskich z wizerunkami budynków uniwersyteckich oraz pomnikiem Mikołaja Kopernika, którego odsłonięcie na dziedzińcu Collegium Maius było jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z jubileuszem 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Krakowskiego w 1900 roku. Na wystawie zobaczyć będzie można również znaczki pocztowe oraz koperty Pierwszego Dnia Obiegu z okolicznościowymi stemplami z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wydawane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ekspozycja pozwala nam spojrzeć na postać twórcy teorii heliocentrycznej poprzez bogaty materiał ikonograficzny pochodzący z różnych zakątków świata. 

Wystawa prezentowana jest w piwnicach Collegium Maius od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00 - 17.30. Wstęp wolny. 

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdą Państwo na stronie: https://maius.uj.edu.pl/


Aleksander Skotnicki - profesor zwyczajny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prodziekan Wydziału Lekarskiego UJ w latach 1999-2002, a przez 25 lat do 2018 roku Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii przy ul. Kopernika 17, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).

Był prezesem Zarządu Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Juliana Aleksandrowicza oraz Fundacji Stradomskie Centrum Dialogu, gdzie spotykali się ludzie różnych narodowości, wyznań i pokoleń, w tym przedwojenni żydowscy mieszkańcy Krakowa. Za swoją działalność lekarską i społeczną został uhonorowany m. in.: medalem Gloria Medicinae (2007), Honoris Gratia (2006), św. Krzysztofa (2014) i Klemensa Bąkowskiego (2022). Jest laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie Nauki i Sztuki (2016) oraz nagród im. Jana Karskiego (2009) i ks. Stanisława Musiała (2015).  

Prof. Skotnicki jest autorem wielu wystaw, książek i opracowań dotyczących historii Krakowa, jego mieszkańców oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filatelista i filokartysta propaguje działalność Salonu Malarzy Polskich prowadzonego przez Henryka Frista przy ulicy Floriańskiej 27. Salon ten wydawał pocztówki z widokami Krakowa i budynkami uniwersyteckimi z początku XX wieku. Jest również popularyzatorem postaci Mikołaja Kopernika najsłynniejszego ucznia naszej Almae Matris z końca XV wieku oraz autorem monografii pt. „Pomnik Mikołaja Kopernika na dziedzińcu Collegium Maius” wydanej w 2015 r.