Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2023

20230603
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wieczorne zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego UJ

Data: 03.06.2023
Miejsce: Obserwatorium Astronomiczne UJ, ul. Orla 171
Organizator: Uniwersytet Jagielloński i Urząd Miasta Krakowa
Wieczorne zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego UJ

Kopernik miał rację – nic piękniejszego nad niebo! Szczególnie to, które rozpościera się nad Krakowem. Abyście mogli w pełni się o tym przekonać zapraszamy Was na wieczorno-nocne obserwacje nieba do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zabierzemy Was specjalnym kopernikańskim autobusem na pełen wrażeń spacer po obserwatorium połączony z prezentacją wybranych instrumentów astronomicznych, takich jak radioteleskopy, luneta Grubba czy teleskop Maksutowa. Jeśli pogoda na to pozwoli planujemy również obserwacje Słońca poprzez filtr słoneczny, a swoje piękno odkryją przed nami planety – Wenus czy Mars. W pełnej krasie zaprezentuje się nam także Księżyc.

Jeżeli natomiast pogoda spłata nam figla – bez obaw, atrakcji na pewno nie zabraknie. To będzie świetna okazja do rozmowy o astronomii z pasjonatami i ekspertami na co dzień pracującymi w Obserwatorium, którzy pokażą Wam wirtualną prezentację tego magicznego miejsca.

Szczegóły wyprawy

Wyruszamy 3 czerwca 2023, spod Uniwersytetu Jagiellońskiego (przystanek przy ul. Piłsudskiego) wprost do Obserwatorium Astronomicznego UJ na ul. Orlej, w 20-osobowych grupach, co godzinę – od 18.00 (wyjazd 17.30.) do 00.00 (powrót na ul. Piłsudskiego).

Na ten niezapomniany wieczór pod gwiazdami obowiązuje telefoniczna rejestracja pod numerem (12) 616 1290, w dniach od 17 do 23 maja 2023, w godzinach 8.00 do 14.00.

Rejestrując się należy podać „nick”/ hasło i wybraną godzinę zwiedzania. Liczba miejsc ograniczona!

Koniecznie zapoznaj się z harmonogramem i regulaminem tego wyjątkowego wydarzenia.

Harmonogram

Kiedy?

3/4 czerwca 2023 r., w godzinach 18.00 do 00.00 (ostatnie zwiedzanie zorganizowane przy dobrych warunkach pogodowych)

Gdzie?

Zorganizowany dojazd specjalnymi autobusami, pół godziny przed zwiedzaniem, czyli np. 17.30 w przypadku zwiedzania o 18.00. Harmonogram kursów będzie dostępny na początkowym i końcowym przystanku. Autobusy będą kursować bez przystanków, w wyznaczonych godzinach, na trasie Uniwersytet Jagielloński – Obserwatorium Astronomiczne UJ.

W pierwszych godzinach zwiedzanie (18.00 do 20.00) adresujemy raczej do rodzin z młodszymi dziećmi, które będą miały okazję cieszyć się spacerem (mamy nadzieję przy ładnej pogodzie), jednak z racji wieku nie będą jeszcze w stanie w pełni skorzystać z prezentowanych instrumentów, czy dokonać precyzyjnej obserwacji.

Dla kogo?

Dla wszystkich pasjonatów astronomii – małych i dużych. Liczebność grupy: 20 osób.

Czas trwania zwiedzania dla grupy: około 45 minut

Dane obserwacyjne

Zachód Słońca: 20:43

Wschód Księżyca: 20:43

wiek Księżyca: pełnia


REGULAMIN UCZESTNICTWA W ZWIEDZANIU OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

1. Zwiedzanie OA UJ w dniu 3-4 czerwca 2023 roku odbędzie się w godzinach 18:00-00:00.

2. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie lub zakresie zwiedzania ze względu na panujące warunki pogodowe.

3. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach 20 osobowych. Dla każdej grupy przewidziane jest 45 minut na zwiedzanie obiektu.

4. Zwiedzanie ma charakter bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Jagielloński i Urząd Miasta Krakowa.

5. Dojazd do OA UJ jest zorganizowany. Odbywa się wyłącznie specjalnie wyznaczonymi do tego bezpłatnymi autobusami. Autobus będzie kursował zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kurs będzie rozpoczynał się z przystanku Uniwersytet Jagielloński (ul. Piłsudskiego). Po zwiedzaniu uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusem na trasie OA UJ - Uniwersytet Jagielloński (ul. Piłsudskiego). Organizator wyklucza możliwość dojazdu własnym samochodem.

6. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie rejestracji telefonicznej pod wskazanym w zaproszeniu numerem telefonu. Podczas rejestracji uczestnik posługuje się wybranym przez siebie hasłem/ nickiem. Każdy uczestnik musi zostać zarejestrowany osobno.

7. Niniejszy Regulamin stanowi integralną część zaproszenia do rejestracji. Dokonanie rejestracji jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

8. Rejestracja telefoniczna będzie prowadzona pod numerem telefonu (12) 616 1290, w dniach 17 - 23 maja 2023, od godziny 8.00 do 14.00 (dni robocze).

9. W zwiedzaniu może wziąć udział tylko osoba, która dokonała wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego. Weryfikacja osób będzie następowała na podstawie podanego przy rejestracji nicka/hasła.

10. Na terenie OA UJ należy stosować się do zaleceń jego pracowników.

11. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w wydarzeniu tylko pod opieką dorosłych opiekunów lub rodziców, którzy biorą za nich odpowiedzialność w trakcie korzystania z przejazdu autobusem oraz na terenie OA.

12. Osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem substancji odurzających oraz zachowujące się w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób lub instrumentów astronomicznych, zakłócający porządek zwiedzania, naruszający ogólne normy zachowania w miejscach publicznych – mogą zostać poproszone o opuszczenie terenu OA UJ. Z tego tytułu nie przysługują żadne roszczenia względem Organizatora.

13. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe przedmioty pozostawione przez zwiedzających w miejscach ogólnie dostępnych na terenie OA oraz podczas korzystania z przejazdu autobusem.

14. W przypadku uszkodzenia prezentowanych instrumentów astronomicznych zwiedzający pokrywa koszty jego naprawy.

15. Na terenie OA UJ obowiązują następujące zakazy:

  • wprowadzania i wnoszenia zwierząt (z wyłączeniem psa przewodnika, psa asystenta),
  • palenia tytoniu oraz używania otwartego ognia,
  • wnoszenia i spożywania alkoholu oraz substancji odurzających,
  • wnoszenia narzędzi oraz urządzeń zagrażających zdrowiu i życiu.

16. Zwiedzający są proszeni o opuszczenie obiektów OA po zakończonym zwiedzaniu i udanie się na wyznaczone miejsce odjazdu autobusu.

17. W razie rezygnacji z udziału w Wydarzeniu, Uczestnik zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym Organizatora, jednak nie później niż do 31.05.23 r., poprzez przesłanie stosownej informacji na adres e- mail: nauka@um.krakow.pl.

18. Uczestnicy zobowiązani są przestrzegać zasad bezpieczeństwa, przepisów BHP i przeciwpożarowych obowiązujących na terenie obiektów, w których organizowane jest Wydarzenie.

19. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania przez Uczestników niniejszego Regulaminu oraz nie stosowania się przez Uczestników do zaleceń i poleceń Organizatora.

20. Informujemy, że infrastruktura OA UJ nie jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w szczególności poruszających się na wózku inwalidzkim.


Obserwatorium Astronomiczne jest instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nosi imię Mikołaja Kopernika, a znajduje się w Forcie Skała, około 10 km na zachód od centrum miasta. Dojazd możliwy jest poprzez Bielany lub Zakamycze.

Uniwersytet Jagielloński ufundowany został w 1364 roku, Obserwatorium - w 1792. Jego program naukowy obejmował obserwacje pozycji Słońca, Księżyca, satelitów Jowisza, obserwacje zakryć gwiazd, mechanikę nieba Układu Słonecznego i gwiazd podwójnych, obserwacje meteorologiczne, badanie gwiazd zaćmienowych, rotacji i kształtu Księżyca. Więcej informacji zawiera szczegółowa historia.

Obecnie zespół kilkudziesięciu naukowców zajmuje się fizyką komet, fotometrią i modelami gwiazd zmiennych, obserwacjami radiowego promieniowania Słońca, badaniem pozagalaktycznych radioźródeł, aktywnych jąder galaktyk, materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną, fizyką galaktyk, polami magnetycznymi we Wszechświecie, wielkoskalową strukturą Wszechświata oraz innymi tematami. Prace prowadzone są we współpracy z licznymi ośrodkami w Polsce i za granicą, z wykorzystaniem wielu instrumentów i obserwacji satelitarnych.