Nic piękniejszego nad niebo

19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, późniejszy wybitny astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista. Dla uczczenia 550.rocznicy tego wydarzenia rok 2023 obchodzony jest, decyzją Senatu RP, jako Rok Mikołaja Kopernika. W obchody włącza się również środowisko akademickie Krakowa, na czele z Uniwersytetem Jagiellońskim, macierzystą uczelnią genialnego naukowca.

Kulminacją krakowskich obchodów rocznicowych będzie Światowy Kongres Kopernikański, który zainaugurowany został w lutym w Toruniu, ale jego obrady odbywać się będą także w pozostałych polskich miastach uniwersyteckich silnie związanych z działalnością Kopernika. Do Krakowa kongres zawita na trzy dni od 24 do 26 maja. Następnie przeniesie się do Olsztyna (21-24 czerwca), aby w jesieni (12-15 września) ponownie zebrać naukowców w Toruniu.

Jednak różnorakie wydarzenia związane z propagowaniem wiedzy o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika będą odbywały się w Krakowie przez cały rok. Program przygotowały: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Informacje o krakowskiej części kongresu są systematycznie publikowane na stronie kopernik550.uj.edu.pl.

O Roku Mikołaja Kopernika przypomina także kampania plakatowa, która na początku marca zagościła na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie.