Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Unikatowa wystawa kopernikańska w Collegium Maius

Unikatowa wystawa kopernikańska w Collegium Maius

W związku z rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto 26 kwietnia wystawę autorstwa prof. Aleksandra Skotnickiego zatytułowaną "Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata".

 

W otwarciu wystawy uczestniczył m.in. prorektor UJ ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak. Krótką prelekcję na temat związków Mikołaja Kopernika z krakowską Alma Mater wygłosił dyrektor Muzueum UJ prof. Krzysztof Stopka. Więcej informacji na temat samej wystawy przedstawił sam autor, prof. Aleksander Skotnicki. Jak podkreślił, tematyka ekspozycji koncentruje się wokół trzech kluczowych dat – roku 1900, na który przypadał jubileusz 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1943, kiedy to podczas okupacji hitlerowskiej obchodzono 400. rocznicę śmierci Kopernika, oraz 1973, gdy minęło 500 lat od narodzin wielkiego astronoma.

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. pocztówki wydawane przez krakowski Salon Malarzy Polskich w latach 1900-1918 oraz walory filatelistyczne związane z Mikołajem Kopernikiem pochodzące z kolekcji prof. Aleksandra Skotnickiego. Ich pojawienie się w obiegu było w znacznej części związane z wyżej wymienionymi rocznicami uniwersyteckimi i kopernikowskimi. Na szczególną uwagę zasługują znaczki i blok wydane w 1943 roku grupę polskich oficerów – jeńców wojennych przebywających w Oflagu II C Woldenberg, organizatorów poczty obozowej. Najliczniejsze walory filatelistyczne związane są z obchodami 500-lecia urodzin Kopernika w roku 1973. Pochodzą one zarówno z Polski, jak i z kilkudziesięciu innych krajów z różnych części świata.

Wystawa prezentowana jest w piwnicach Collegium Maius od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00 - 17.30. Wstęp wolny. 


Aleksander Skotnicki - profesor zwyczajny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prodziekan Wydziału Lekarskiego UJ w latach 1999-2002, a przez 25 lat do 2018 roku Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii przy ul. Kopernika 17, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).

Był prezesem Zarządu Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Juliana Aleksandrowicza oraz Fundacji Stradomskie Centrum Dialogu, gdzie spotykali się ludzie różnych narodowości, wyznań i pokoleń, w tym przedwojenni żydowscy mieszkańcy Krakowa. Za swoją działalność lekarską i społeczną został uhonorowany m. in.: medalem Gloria Medicinae (2007), Honoris Gratia (2006), św. Krzysztofa (2014) i Klemensa Bąkowskiego (2022). Jest laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie Nauki i Sztuki (2016) oraz nagród im. Jana Karskiego (2009) i ks. Stanisława Musiała (2015).  

Prof. Skotnicki jest autorem wielu wystaw, książek i opracowań dotyczących historii Krakowa, jego mieszkańców oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filatelista i filokartysta propaguje działalność Salonu Malarzy Polskich prowadzonego przez Henryka Frista przy ulicy Floriańskiej 27. Salon ten wydawał pocztówki z widokami Krakowa i budynkami uniwersyteckimi z początku XX wieku. Jest również popularyzatorem postaci Mikołaja Kopernika najsłynniejszego ucznia naszej Almae Matris z końca XV wieku oraz autorem monografii pt. „Pomnik Mikołaja Kopernika na dziedzińcu Collegium Maius” wydanej w 2015 r.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe