Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto zobaczyć

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto zobaczyć

Skarbiec Kopernika

Tak zwany Skarbiec Kopernika znajduje się w Collegium Maius UJ. Skrywa obiekty przypominające o astronomie. Niektóre eksponaty przybliżają nieznane szerszemu gronu fakty związane z postacią wybitnego uczonego.

Skarbiec mieści się w części muzealnej Collegium Maius, funkcjonuje jako wystawa stała i przez cały rok jest dostępny dla zwiedzających.

więcej o

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem"

Dowiedz się więcej o obrazie, który jako pierwsze dzieło polskiego malarza trafił w 2021 r. na wystawę do najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa - londyńskiej National Gallery. Został tam wypożyczony z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

więcej o

Spacer po Krakowie śladami Kopernika

Mikołaj Kopernik w Krakowie studiował, a później wielokrotnie do niego powracał. W stolicy Małopolski gromadzono przez wieki bezcenne pamiątki związane z Wielkim Astronomem. Centrum Krakowa to przestrzeń, w której można wytyczyć kilka tras spacerowych, podczas których zwiedzający będą odkrywać intelektualne i materialne dziedzictwo Mikołaja Kopernika obecne w naszym mieście.

 

więcej o

"Kopernik i wyobraźnia"

Wykład wygłoszony przez prof. Bartosza Brożka z okazji inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

 

więcej o

Czego nie wiemy o Koperniku?

W pierwszej z cyklu trzech debat prowadzonych w ramach cyklu Wielkie Pytania w Krakowie zapytano ekspertów o to, co wiemy i czego ciągle nie wiemy o Mikołaju Koperniku – jego pochodzeniu, pracy naukowej, poglądach filozoficznych i życiu prywatnym.

 

więcej o

Przyszłość astronomii

W drugiej Debacie Kopernikańskiej badacze wszechświata zastanawiali się nad tym, co czeka astronomię i kosmologię w najbliższych latach i dekadach - czy możemy jeszcze w tej dziedzinie spodziewać się przewrotu porównywalnego z tym, jakiego dokonał Kopernik?

 

więcej o

Kopernik w kulturze: między ikoną a memem

Trzecia Debata Kopernikańska porusza kwestię miejsca Kopernika w kulturze współczesnej i dawnej. Eksperci rozmawiają o tym, co z jego dziedzictwa trafia do społecznej pamięci i czy w epoce mediów społecznościowych Kopernikowi bliżej do bohatera mitu czy mema.

 

więcej o

Czy Kopernik wiedział o odkryciu Ameryki?

Czy Mikołaj Kopernik wiedział o współczesnym sobie odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba? Jakie były związki astronomii z geografią? Kim byli "mieszkańcy przeciwnożni", o których pisał w "De Revolutionibus"? Posłuchaj podcastu muzealnego Collegium Maius.

 

więcej o

Ucz się z Kopernikiem: Jak działa astrolabium?

Młody student Mikołaj Kopernik opowiada historię i tłumaczy działanie astrolabium, tajemniczego przyrządu astronomicznego. Film animowany przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagielloskiego.

 

więcej o

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię! Filmowa opowieść o Koperniku

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w Toruniu zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański. Życie astronoma w skrócie przedstawia specjalnie przygotowany film animowany.

 

więcej o

copernicus2023.pl

Organizatorami Światowyego Kongresu Kopernikańskiego są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Obrady będą odbywały się kolejno w Toruniu, Krakowie i Olsztynie i z powrotem w Toruniu.

 

więcej o