
Tak zwany Skarbiec Kopernika znajduje się w Collegium Maius UJ. Skrywa obiekty przypominające o astronomie. Niektóre eksponaty przybliżają nieznane szerszemu gronu fakty związane z postacią wybitnego uczonego.
Skarbiec mieści się w części muzealnej Collegium Maius, funkcjonuje jako wystawa stała i przez cały rok jest dostępny dla zwiedzających.
więcej o
Dowiedz się więcej o obrazie, który jako pierwsze dzieło polskiego malarza trafił w 2021 r. na wystawę do najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa - londyńskiej National Gallery. Został tam wypożyczony z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o
Mikołaj Kopernik w Krakowie studiował, a później wielokrotnie do niego powracał. W stolicy Małopolski gromadzono przez wieki bezcenne pamiątki związane z Wielkim Astronomem. Centrum Krakowa to przestrzeń, w której można wytyczyć kilka tras spacerowych, podczas których zwiedzający będą odkrywać intelektualne i materialne dziedzictwo Mikołaja Kopernika obecne w naszym mieście.
więcej o

Wykład wygłoszony przez prof. Bartosza Brożka z okazji inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o

W pierwszej z cyklu trzech debat prowadzonych w ramach cyklu Wielkie Pytania w Krakowie zapytano ekspertów o to, co wiemy i czego ciągle nie wiemy o Mikołaju Koperniku – jego pochodzeniu, pracy naukowej, poglądach filozoficznych i życiu prywatnym.
więcej o

W drugiej Debacie Kopernikańskiej badacze wszechświata zastanawiali się nad tym, co czeka astronomię i kosmologię w najbliższych latach i dekadach - czy możemy jeszcze w tej dziedzinie spodziewać się przewrotu porównywalnego z tym, jakiego dokonał Kopernik?
więcej o

Trzecia Debata Kopernikańska porusza kwestię miejsca Kopernika w kulturze współczesnej i dawnej. Eksperci rozmawiają o tym, co z jego dziedzictwa trafia do społecznej pamięci i czy w epoce mediów społecznościowych Kopernikowi bliżej do bohatera mitu czy mema.
więcej o

Czy Mikołaj Kopernik wiedział o współczesnym sobie odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba? Jakie były związki astronomii z geografią? Kim byli "mieszkańcy przeciwnożni", o których pisał w "De Revolutionibus"? Posłuchaj podcastu muzealnego Collegium Maius.
więcej o

Młody student Mikołaj Kopernik opowiada historię i tłumaczy działanie astrolabium, tajemniczego przyrządu astronomicznego. Film animowany przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagielloskiego.
więcej o

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w Toruniu zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański. Życie astronoma w skrócie przedstawia specjalnie przygotowany film animowany.
więcej o

Organizatorami Światowyego Kongresu Kopernikańskiego są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Obrady będą odbywały się kolejno w Toruniu, Krakowie i Olsztynie i z powrotem w Toruniu.
więcej o