Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na UWM otwarto olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Na UWM otwarto olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Światowy Kongres Kopernikański to wyjątkowe wydarzenie upamiętniające osiągnięcia Kopernika i jego wielki wpływ na naukę i kulturę. Inauguracja olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbyła się 21 czerwca w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Olsztyński Uniwersytet przez cztery dni będzie gościł osoby, którym zależy na wymianie wiedzy i refleksji na temat wielkiego astronoma oraz sposobów ochrony pamiątek po nim.

- Nie byłoby Światowego Kongresu Kopernikańskiego, gdyby nie podjęcie wspólnej inicjatywy przez rektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dyrektora Instytutu Historii Nauki PAN – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, dziękując współorganizatorom wydarzenia. I apelował: - Sprawmy, aby wartości i idee, jakie niósł Mikołaj Kopernik, były przywoływane nie tylko w trakcie obchodów rocznic, ale aby były żywe w edukacji dzieci i młodzieży oraz aby przekładały się na współistnienie społeczności akademickich i całych społeczeństw. Życzę wszystkim ożywionej dyskusji, wielu inspiracji, odkrywania i rozwijania nowych perspektyw badawczych, autentycznego spotkania i dialogu.

O konieczności znalezienia sposobu na niesienie myśli kopernikańskiej w przyszłość oraz o wartości inicjatywy, jaką jest Światowy Kongres Kopernikański, mówił także prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. – Ta idea, która narodziła się dwa lata temu z inicjatywy rektora Andrzeja Sokali z okazji rocznicy 550. urodzin Mikołaja Kopernika, jest czymś niesamowitym. Jubileusz ma jednak sens wówczas, gdy jego idee będą żyły dłużej. Życzę wszystkim, aby myśl kopernikańska była obecna wśród nas także w kolejnych latach – podkreślał rektor UJ. Prof. Popiel skorzystał też z okazji, by pogratulować Uniwersytetowi i Olsztynowi, ogromnego rozwoju. – Jako prorektor miałem przyjemność bywać w Olsztynie na konferencjach, ale to, co zobaczyłem dziś, jest nie do poznania. Jestem pod wrażeniem rozwoju miasta.

–  Dotychczas powiedziano o Koperniku już bardzo wiele i – zwłaszcza wśród osób spoza świata naukowego – może pojawić się taka myśl: ile można mówić o Koperniku? – zapewniał prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ripostując natychmiast, że nadal stanowi on wyzwanie dla naukowców.  – Nawet podczas tych trzech kongresów nie da się wyczerpać tego tematu.

Potwierdzając niejako te słowa, prof. Sokala zapraszał gości na wrzesień do Torunia, na ostatnią część ŚKK.

– W Toruniu odbędą się trzy sesje poświęcone Mikołajowi Kopernikowi – pierwsza będzie dotyczyła historii astronomii, druga zajmie się namysłem nad tym, gdzie w kulturze powszechnej znajduje się Kopernik, zaś trzecia to część poświęcona historii medycyny, a mówiąc ściślej: podróżom medycznym w czasach Kopernika – informował prof. Sokala.

Prof. Karl Galle, historyk nauki i pasjonat prowadzący badania nad biografią Kopernika, w swoim wystąpieniu pt. „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own” zdecydował się kilka przykładów tego, jak Mikołaj Kopernik łączył pracę naukowca z pracą urzędnika publicznego.

- Dzisiaj są one obiektami historycznymi, ale stanowią także fizyczny dowód na inną działalność Kopernika. Myślę, że warto to dzisiaj przypomnieć w momencie, w którym w Europie ponownie słychać dźwięki wojny – mówił profesor.

Profesor Galle okazał się bardzo hojnym gościem, ponieważ w prezencie dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przywiózł nasiono, otrzymane od Dave’a Williamsa, współpracującego z NASA naukowca. Wyrośnie z niego jedno z tzw. „Moon Tree” – nasionko znajdowało się bowiem w osobistym zestawie Stuarta Roosa, jednego z członków załogi misji Apollo 14, więc na Ziemię powróciło po podróży w kosmos.

W Centrum Konferencyjnym UWM odbył się także koncert pt. „Kanonik warmiński”. W rolę narratora wcielił się aktor Adam Ferency, a utwory wokalne wykonała sopranistka Ewa Alchimowicz-Wójcik, której akompaniowali: duet AbsoLutes (Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek – lutnie), profesor Leszek Szarzyński (flet), Lucyna Żołnierek (fortepian) i Paweł Panasiuk (wiolonczela). Podczas otwarcia Kongresu wybrzmiały utwory m.in. Bacha, Mozarta i Händela.

W programie olsztyńskiej części kongresu znalazło się wiele ciekawych tematów. Wśród prelegentów nie zabraknie znanych i cenionych kopernikologów oraz znawców historii miast i regionów, z którymi związane było życie Mikołaja Kopernika. Badacze postawią szereg pytań dotyczących działalności publicznej astronoma i spróbują rzucić nowe światło na jego biografię, uzupełniając, być może, kilka pustych miejsc.

Drugim ważnym elementem obrad w Olsztynie będzie sekcja muzealno-konserwatorska, w której znalazło się miejsce dla tematów poświęconych ochronie zabytków związanych z Kopernikiem.

Światowy Kongres Kopernikański potrwa w Olsztynie do soboty 24 czerwca.

źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe