Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek naszej uczelni. Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji, które współpracowały przy organizacji małopolskich obchodów jubileuszu – Uniwersytetu Jagiellońskiego, władz Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

- 19 lutego w Toruniu rozpoczął się Światowy Kongres Kopernikański, wspólna inicjatywa trzech polskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Było to najważniejsze wydarzenie obchodzonego obecnie Roku Kopernikańskiego. W jego ramach odbyła się cała seria wystaw, sesji naukowych i dyskusji – przypomniał rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Rektor UJ podkreślał, że odsłonięcie tablicy nie oznacza końca rozmyślań nad rolą Mikołaja Kopernika w dziejach polskiej nauki, ponieważ 12 września w Toruniu trzy uniwersytetu organizujące Światowy Kongres Kopernikański podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich, które będzie służyło dalszemu rozwojowi badań kopernikańskich oraz pogłębianiu i poszerzaniu kontaktów, równiez międzynarodowych, nawiązanych dzięki Kongresowi.

Tablica odsłonięta w Collegium Maius UJ stanowić ma w zamierzeniu fundatorów znak podkreślający obecność Mikołaja Kopernika jako studenta w murach najstarszej polskiej uczelni. Tablica przypomina, że to właśnie tutaj, na wydziale sztuk wyzwolonych, rozpoczęła się jego wspaniała droga naukowa.

- Siła Krakowa to Uniwersytet Jagielloński. Siła Uniwersytetu Jagiellońskiego to jego wychowankowie – wielcy, niepospolici, kosmopolityczni – mówił Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa. Podziękował on również całej społeczności akademickiej za sposób, w jaki Kraków prezentowany był podczas kopernikańskich obchodów jubileuszowych.

- Mamy świadomość, że wypełniliśmy misję – stwierdził rektor prof. Jacek Popiel, który do wspólnego odsłonięcia tablicy zaprosił prorektora UJ ds. rozwoju prof. Jarosława Górniaka, dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopkę i jego zastępczynię Joannę Ślagę oraz prof. Aleksandra Skotnickiego.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Na UWM otwarto olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Na UWM otwarto olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego