Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podpisano list intencyjny ws. organizacji Kongresu Kopernikańskiego w Krakowie

Podpisano list intencyjny ws. organizacji Kongresu Kopernikańskiego w Krakowie

Przedstawiciele krakowskiego środowiska akademickiego, władz województwa i miasta podpisali w Librarii Collegium Maius UJ list intencyjny, który otwiera drogę do przygotowania krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego w 2023 roku dla uczczenia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

 

Rektor UJ prof. Jacek Popiel, rektor AGH prof. Jerzy Lis, rektor UEK prof. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta miasta Krakowa Jerzy Muzyk, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego podpisali dokument, w którym deklarują gotowość współpracy przy organizacji obchodów 550-lecia urodzin wielkiego astronoma oraz powołują Komitet Honorowy Obchodów. Ustalono także, że koordynatorem w zakresie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego 2023 i towarzyszących mu wydarzeń będzie Uniwersytet Jagielloński.

Warto zaznaczyć, że nasza uczelnia jest zaangażowana w organizację Światowego Kongresu Kopernikańskiego także na poziomie krajowym, które to zadanie realizuje wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ ds. rozwoju, który koordynuje organizację krakowskich obchodów jubileuszu Kopernika, przedstawił wstępny harmonogram wydarzeń.

Prof. Górniak zaznaczył, że zamiarem organizatorów jest ukazanie znaczenia kopernikańskiego sposobu myślenia dla rozwoju nauki i cywilizacji. Dlatego, jeśli wydarzenia organizowane w Toruniu i Olsztynie będą dotyczyć samego Kopernika, to w Krakowie odbędą się konferencje zainspirowane przede wszystkim kopernikańską odwagą intelektualną.

Już 28 listopada bieżącego roku na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędą się trzy debaty o astronomii i Koperniku, organizowane w ramach cyklu „Wielkie pytania w Krakowie”. Będzie to intelektualne preludium do wydarzeń  mających nastąpić w maju 2023 roku.

Krakowski kongres będzie miał dwa wątki – filozoficzny i ekonomiczny. Do debaty zaproszono nie tylko wybitnych filozofów, którzy zmierzą się przede wszystkim w dziedzinie filozofii nauki, zajmą się spojrzeniem na naukę z punktu widzenia kopernikańskiego przełomu, ale także znakomitych ekonomistów, którzy będą mieli szansę nawiązać do myśli kopernikańskiej w zakresie ustaleń na temat wartości pieniądza i polityki fiskalnej.

Celem Światowego Kongresu Kopernikańskiego jest poszerzenie wiedzy na temat badań kopernikańskich, ich wpływu na rozwój poszczególnych dziedzin badawczych oraz wymiaru historyczno-kulturalnego, jaki został wniesiony przez postać Mikołaja Kopernika do środowiska naukowego poprzez zapoczątkowanie rewolucji w ówczesnej nauce. Będzie to także swoista promocja znaczenia nauki, edukacji i kształcenia się.

Inauguracja Kongresu odbędzie się 19 lutego 2023 roku w Toruniu, w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Część krakowska rozpocznie się 24 maja i potrwa 3 dni.

Informacje o krakowskiej części kongresu będą systematycznie publikowane na stronie kopernik550.uj.edu.pl.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe