18.12.2023
15 grudnia w Toruniu odbyła się konferencja podsumowująca Światowy Kongres Kopernikański, który zorganizowany został w 2023 roku z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki PAN. W spotkaniu udział wzięli m. in. rektorzy trzech uczelni zaangażowanych w przedsięwzięcie, którzy podpisali umowę o utworzeniu Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
więcej o Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

07.12.2023
"Zakończenie Roku Kopernika post scriptum" brzmiał tytuł spotkania, które 6 grudnia zorganizowano w Librarii Collegium Maius. Mimo że ostatnim punktem uświetniających 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma było wrześniowe wmurowanie tablicy w sieni Muzeum UJ, środowym wydarzeniem dopisano artystyczny dodatek. Jego głównym punktem było odsłonięcie portretu Kopernika autorstwa krakowskiego malarza Władysława Szyszki.
więcej o W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

27.09.2023
W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek naszej uczelni. Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
więcej o W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

13.09.2023
12 września na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęła się ostatnia część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbywa się w 550. rocznicę urodzin światowej sławy astronoma. Jednym z jego współorganizatorów jest Uniwersytet Jagielloński. Podczas inauguracji kolejnej toruńskiej części wydarzenia podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
więcej o Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe
Na UWM otwarto olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

22.06.2023
Światowy Kongres Kopernikański to wyjątkowe wydarzenie upamiętniające osiągnięcia Kopernika i jego wielki wpływ na naukę i kulturę. Inauguracja olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbyła się 21 czerwca w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Olsztyński Uniwersytet przez cztery dni będzie gościł osoby, którym zależy na wymianie wiedzy i refleksji na temat wielkiego astronoma oraz sposobów ochrony pamiątek po nim.
więcej o Na UWM otwarto olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego