Mikołaj Kopernik z kanadyjskiej perspektywy. Wystawa na UJ

14.03.2023
13 marca w Collegium Novum UJ otwarta została wystawa, która powstała z chęci uczczenia wielkiego astronoma przez Polonię kanadyjską. Na planszach zaprezentowano najważniejsze fakty z życia Mikołaja Kopernika, a także dowody na jego ogromny wpływ na dalszy rozwój nauki oraz interesujące przykłady upamiętnienia twórcy teorii heliocentrycznej w różnych krajach świata.
więcej o Mikołaj Kopernik z kanadyjskiej perspektywy. Wystawa na UJ
Nic piękniejszego nad niebo

07.03.2023
19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, późniejszy wybitny astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista. Dla uczczenia 550.rocznicy tego wydarzenia rok 2023 obchodzony jest, decyzją Senatu RP, jako Rok Mikołaja Kopernika. W obchody włącza się również środowisko akademickie Krakowa, na czele z Uniwersytetem Jagiellońskim, macierzystą uczelnią genialnego naukowca.
więcej o Nic piękniejszego nad niebo
Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego

19.02.2023
19 lutego w Toruniu, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, która jest jednocześnie świętem noszącego jego imię toruńskiego uniwersytetu, zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Wydarzenie organizują wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
więcej o Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim

27.01.2023
Wykładem prof. Aleksandra Skotnickiego pt. "Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi", który został wygłoszony 26 stycznia w Librarii Collegium Maius UJ symbolicznie zainaugurowano krakowskie obchody Roku Mikołaja Kopernika organizowane z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.
więcej o Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim
Podpisano list intencyjny ws. organizacji Kongresu Kopernikańskiego w Krakowie

28.10.2022
Przedstawiciele krakowskiego środowiska akademickiego, władz województwa i miasta podpisali w Librarii Collegium Maius UJ list intencyjny, który otwiera drogę do przygotowania krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego w 2023 roku dla uczczenia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
więcej o Podpisano list intencyjny ws. organizacji Kongresu Kopernikańskiego w Krakowie